Moderná forma testovania našich žiakov
Z listu Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, 6.11.2015, Bratislava:
„V nadväznosti na absolvovanie GS E-T5-2015 (generálna skúška) v rámci projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania Vás chceme informovať o príprave riadneho termínu Testovania 5 elektronickou formou v tomto školskom roku (ďalej aj ,,E-T5-2015„). E-T5-2015 sa uskutoční v rovnakom čase ako papierová forma Testovania 5. Z obsahového hľadiska budú testy v elektronickej aj papierovej forme rovnaké, výsledky žiakov z elektronickej i papierovej formy Testovania 5 sú ekvivalentné.
Na rozdiel od papierovej formy, v elektronickej forme Testovania 5 žiaci získajú svoje neoficiálne výsledky v krátkom čase po ukončení testovania (pol hodinu po odoslaní offline odpoveďových hárkov).
E-75-2015 sa uskutoční v stredu 25. novembra 2015 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.
Prihlasovanie žiakov na E-T5-2015 uskutoční školský koordinátor Vašej školy v systéme e-test v termíne od 9. do 20. novembra 2015.
Zároveň si Vás dovoľujeme informovať‘, že podobne ako generálnu skúšku aj E-T5-2015 budete realizovať na Vašej škole
OFFLINE formou.
Výsledky žiakov Vašej školy budete mat‘ dostupné v elektronickej podobe koncom decembra 2015, V januári 2016 Vám budú zaslané výsledkové listiny v papierovej podobe. Komplexnejšie reporty z testovania budete mat‘ dostupné po prihlásení sa do portálu e-Test v časti NOVINKY v priebehu februára 2016.“
Toľko list. Ako koordinátorka si dovolím pár slovami zhodnotiť priebeh a význam projektu. Na našej škole sa celé roky snažíme kráčať s dobou, učiť a vychovávať moderne, aplikovať inovatívne a aktivizujúce metódy a formy vzdelávania. Mnoho aktivít si žiadalo aktívnych a flexibilných pedagógov, ktorí sa nebáli nových vecí a ktorí neváhali obetovať často i kus svojho nielen pracovného, ale i voľného osobného času. Reč je o zapojení sa do spomínaného národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“, ktorý realizuje NÚCEM v rámci Operačného programu Vzdelávanie. Projekt je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu.
Prínos projektu pre školy:
• moderný spôsob testovania a odborné vyškolenie personálu školy
• podpora autoevalvácie školy
• zvýšenie prestíže školy
• bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze testov a úloh.
Prínos projektu pre pedagóga:
• možnosť tvorivo sa podieľať na príprave elektronických testov a úloh
• bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze testov a úloh
• moderný, rýchly a softvérovo bezpečný spôsob hodnotenia žiakov
• jednoznačnosť a zrozumiteľnosť žiakmi písaného textu.
Prínos projektu pre žiaka:
• rýchla objektívna spätná väzba pri preverovaní vedomostí
• atraktívnejšia forma hodnotenia
• získanie neoficiálnych výsledkov v krátkom čase (v ten istý deň) – žiak má vytvorené vlastné konto na žiackom portáli.
Od začiatku projektu v marci 2013 až do jeho ukončenia v novembri 2015 sme s pedagógmi školy a so žiakmi druhého stupňa v pilotnom testovaní zrealizovali a absolvovali vyše 50 elektronických testov a dotazníkov. Učili sa žiaci, učili sme sa aj, my, učitelia. Bola to pekná práca, sčasti aj finančne ohodnotená.
Ako koordinátorka e-testovania na našej škole som hrdá, že sme sa zaradili medzi 537 certifikačných škôl na Slovensku – zmluvných škôl, ktoré splnili technické, organizačné a iné požiadavky. A pomohli projektu k úspešnému ukončeniu.
Celkový počet zapojených škôl bol 1 656 (ZŠ 1 100, SŠ 556).
Zvlášť chcem poďakovať kolegovi Ing. Jánovi Falisovi, ktorý ako IT administrátor zvládol všetky technické problémy a nedostatky, začo mu i v mene testovaných žiakov vyslovujem obrovské poďakovanie.
Spracovala: Mgr. Agnesa Jesenská, koordinátorka elektronického testovania
Pozri: www.nucem.sk , www.etest.sk
V Čani 26.11.2015