Líce a rub peňazí
Dňa 16. 11. 2016 sa žiaci 5. -7. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v Kremnici, historickom centre ťažby zlata na Slovensku a slovenského mincovníctva. V Múzeu mincí a medailí absolvovali prehliadku numizmaticko-historickej expozície Líce a rub peňazí, ktorá predstavuje:
- Dejiny peňazí na Slovensku: expozícia ponúka možnosť komplexne sa oboznámiť s dejinami peňazí na území Slovenska od najstarších čias po súčasnosť. Predstavené sú predmincové platidlá , rímske, byzantské a západoeurópske platidlá objavujúce sa na našom území od začiatku letopočtu po 10. storočie. Obdobia Slovenska ako súčasti Uhorského štátu reprezentujú denáre, strieborné groše, kremnické florény, dukáty. Pútavú expozíciu uzatvára vývoj platidiel po roku 1948, vznik slovenskej meny v roku 1993 až po zavedenie spoločnej európskej meny – eura v roku 2009.
- Dejiny mesta Kremnice: oboznamujú návštevníkov s najdôležitejšími udalosťami o histórii mesta, o jej samospráve, remeslách, kremnických cechových spolkoch, každodennom živote mešťanov v minulosti.
- Kremnické baníctvo a hutníctvo: dejiny peňazí sú úzko späté s banskou činnosťou zameranou na získavanie drahých kovov. Autentickú atmosféru tvorí expozícia baníctva obohatená o exponáty týkajúce sa práce baníkov a hutníkov. Návštevníci sa môžu zoznámiť s procesom povrchového spracovania rudy, s banskými a hutníckymi pracovnými nástrojmi, banskou klopačkou, originálnym oltárikom s baníckou modlitbou, zbierkou minerálov, mapami a plánmi baní, koksovou šachtovou pecou. Zaujímavosťou je symbolická tehla zlata, ktorá váži 140 kg, čo predstavuje ročnú produkciu baní v Kremnici v období po udelení mestských výsad v roku 1328.
- Medailérstvo v dejinách Slovenska: návštevníkom približuje dejiny medailérstva na území Slovenska cez najstaršie uhorské renesančné liate a razené medaily po diela 20. storočia. Táto časť expozície dokazuje, že medaily sú kvalitnými umeleckými artefaktami s významnou historickou výpovednou hodnotou.
Naše putovanie pokračovalo do Mincovne, štátneho podniku, ktorý už takmer 700 rokov nepretržite vyrába minciarske produkty patriace medzi svetovú špičku. Okrem mincí a medailí technologické vybavenie umožňuje vyrábať plakety, žetóny, odznaky, prívesky, kravatové spony, známky, štítky, vyznamenania, primátorské reťaze, rády a mnohé iné produkty zhotovené z drahých a farebných kovov. Žiaci nahliadli do srdca podniku – do priestorov starej raziarne, v ktorej súbor historických raziacich strojov dodnes razí vojenské dištinkcie a odznaky. Rekonštrukciou výrobných priestorov v roku 1984 vznikla aj nová raziareň, v ktorej mali žiaci jedinečnú možnosť vidieť nové, moderné raziace stroje priamo pri razení mincí.
Dejepisnú exkurziu pripravili a zrealizovali vyučujúci dejepisu: Mgr. Szilágyi, Mgr. Vasková, Mgr. Adamkovičová
Príspevok na šk. stránke zverejnil jej autor a správca p. uč. Falis.