Karanténne opatrenia, psychologické opatrenia
Mimoriadne vládne opatrenia zasiahli všetky domácnosti na Slovensku. Obmedzenie pohybu, práca z domu či zatvorenie škôl sú pre mnohých skúškou odolnosti psychiky aj medziľudských vzťahov.
V dnešnej ťažkej dobe sú pod tlakom najmä rodičia, ktorí musia zvládnuť obvyklé pracovné povinnosti, ako aj pomôcť s úlohami svojim deťom v zmenenom režime. Vzhľadom k zaťažujúcemu konkrétnemu stavu, je dosť ťažké priblížiť sa čo možno najviac k normálnemu fungovaniu. Ale čím viac budú rodičia v pohode, tým viac pomôžu deťom toto obdobie zvládnuť.
Práve preto by som vám chcela ponúknuť pár rád, ktoré by vám mohli pomôcť počas karantény.
➢ Pokúste ste dodržiavať inštrukcie učiteľa
Učitelia vaše deti poznajú, vedia, čo už prebrali, čo ich ešte len čaká a kam sa chcú vo vzdelávaní dostať.
➢ Udržiavajte určitý režim “domáceho vzdelávania”
Napísaním si povinností, ktoré majú deti počas dňa a na ktorých sa je najlepšie sa dohodnúť s deťmi ako denný režim, pravidlá učenia, čas domáceho vzdelávania, vám pomôžu si vytvoriť prostredie, ktoré je vzájomne rešpektujúce a zvládnuteľné. Nezabúdajte, že dohodnutý režim, pravidlá treba striktne dodržiavať.
➢ Vytvorte deťom takzvaný “výučbový priestor”
Dôležité je pre deti, aby mali vytvorený takzvaný “výučbový priestor” na domáce vzdelávanie. Je to priestor, kde môže dieťa vo vami dohodnutom čase pracovať na úlohách a zadaniach od školy. Prípadne fungovať v online kontakte s učiteľom.
Na stránke eduworld.sk si môžete prečítať článok Domáce vzdelávanie: Mnohí ľudia si myslia, že deťom ničíme život, pritom robíme pravý opak, ktorého autorkou je Zuzana Gránska, kde poukazuje na domáce vzdelávanie z pohľadu rodiča. Prajem vám príjemné čítanie.
Na záver by som chcela, ako školský psychológ počas tejto náročnej doby ponúknuť rodičom našej školy, ale aj žiakom možnosť priamo ma kontaktovať, buď mailom antonialpm@yahoo.com, alebo telefonicky na 0948487001 v pracovných dňoch od 9: 30 do 13: 30.
Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť.
Mgr. Antónia Morganová, školský psychológ
Ako psychológ som viazaná mlčanlivosťou a profesijným etickým kódexom.
Ďalšie užitočné linky:
Linka detskej dôvery(telefonické poradenstvo): linkadeti.sk
Linka detskej istoty(telefonické poradenstvo): ldi.sk
IPcko(poradenstvo cez chat): ipcko.sk
Centrum pedagogického-psychologického poradenstva a prevencie,Slovenská jednota, Košice: kpppke.eu
Fenestra (pomoc ženám a deťom, na ktorých je páchané násilie): fenestra.sk
Protidrogová prevencia: www.infodrogy.sk