Geologická exkurzia – NP Slovenský kras
Kto: 40 žiakov 8. ročníka
Zameranie: biológia 8. ročník – témy Krasové procesy, Ochrana neživej prírody
Trasa: Turňa nad Bodvou – Turniansky hradný vrch – Turniansky hrad – Zádielska planina – Zádielska dolina – Zádiel obec (túra – dĺžka: 12,05km, prevýšenie: +605m, – 546m).
V oblačnom počasí okolo pol deviatej sme začali stúpať na Turniansky hrad, kde sme si oddýchli a urobili unikátne fotografie. Na vápencovom kopci je pomerne zachovalá zrúcanina župného hradu z roku 1357, ktorý po víťazstve cisárskych vojsk nad kuruckými povstalcami roku 1685 zostal v ruinách. Krasová hradná step hradného vrchu je náleziskom vzácneho endemitu Slovenského krasu – rumenice turnianskej významného i v celosvetovom meradle.
Ďalej sme pokračovali po hrebeni a dostali sme sa na Zádielsku planinu. Tu sme pozorovali viaceré krasové útvary – škrapy a závrty, zhora sme si nafotili Zádielsku dolinu, ktorú vo vápencoch vymodeloval potok Blatnica do formy tiesňavy. Pohľad zhora je veľmi pôsobivý a treba si za ním pár hodín vyšliapať. V istom mieste je dolina hlboká až 300 metrov. Kto splnil zadanie a odfotografoval sa s chránenou rastlinou hlaváčikom jarným, bude na hodine biológie odmenený jednotkou. Ponúkol sa nám tiež neskutočný výhľad na padlého anjela pri obci Háj, ktorý tu americkí filmári zanechali ako spomienku na natáčanie filmu Za nepriateľskou líniou. Na opačnej strane krajine a našim očiam nelichotil lom na ťažbu vápenca a cementáreň v Turni nad Bodvou. Pod hradom vedľa štátnej cesty sa rozprestierajú rybníky, ktoré sú významnými chránenými vtáčími územiami.
Po takmer 6 hodinách túlania sa v nádhernej jarnej prírode národného parku sme sa už menej náročnou trasou cez Zádielsku dolinu popri Blatnici dostali na parkovisko, kde nás čakal autobus. Bolo že to radosti! Predsa len dnešné deti na toľko pohybu nie sú zvyknuté.
Exkurzia je istou formou vyučovanie v teréne. Tradične ju organizujem pre žiakov 8. ročníka. Som presvedčená, že na dnešný deň plný informácií, zážitkov a fotografovania budeme všetci dlho spomínať. Lebo to naozaj stálo za to.
Zorganizovala: Mgr. Agnesa Jesenská, učiteľka biológie
Fotogaléria: