Exkurzia do NP Slovenský kras
Kedy: streda 4.5.2016
Kto: 42 žiakov 8. ročníka a 2 učitelia (Mgr. A. Jesenská, Mgr. D. Szilágyi)
Zameranie: biológia 8. ročník – témy Krasové procesy, Ochrana neživej prírody
Trasa: Turňa nad Bodvou – Turniansky hradný vrch – Turniansky hrad – Zádielska planina – Zádielska dolina – Zádiel obec (túra – dĺžka: 12,05km, prevýšenie: +605m, – 546m).
Národný park Slovenský kras je národný park v horskom pásme Slovenský kras na juhovýchodnom Slovensku. Nachádza sa v okresoch Rožňava a Košice-okolie v Košickom kraji. Má rozlohu 346,11 km² a jeho ochranné pásmo 117,42 km². Slovenský kras je známy pre svoje skalnaté útvary a veľký počet jaskýň a priepastí a patrí medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe. Národný park bol založený 13. februára 2002, predtým bol chránený ako chránená krajinná oblasť od roku 1973. Je to prvá slovenská biosférická rezervácia od 1. marca 1977, kedy bol zahrnutý do programu UNESCO – Človek a biosféra. V roku 1995 boli jaskyne Slovenského krasu a Aggtelegského krasu začlenené (zapísané na zoznam) do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
V správe národného parku sa nachádza viacero maloplošných chránených území ako 10 národných prírodných rezervácií, 6 prírodných rezervácií a 16 národných prírodných pamiatok (najmä jaskyne). Jednými z nich je Zádielska tiesňava a Zádielska planina.
Slovenský kras má dva endemity chudôbku drsnoplodú Klášterského (Draba lasiocarpa subsp. klasterskyii) a rumenicu turniansku (Onosma tornensis) – tú sme si odfotili live!!!
https://sk.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%BD_park_Slovensk%C3%BD_kras
Charakteristiku flóry a fauny podmieňuje hraničné položenie medzi Slovenským krasom a Slovenským rudohorím. Územie je známe aj zvratom vegetačných pásiem. Skalné útvary pokrýva pôvodný ihličnatý porast (borovice, tisy). Sutinové polia v stráňach tiesňavy obsadili spoločenstvá rôznych zaujímavých druhov našej kveteny. Veľmi často sa vyskytuje omamne voňajúca mesačnica trváca (Lunaria rediviva), papraď jelení jazyk celolistý (Phyllitis scolopendrium); z drevín je hojne zastúpený buk, hrab, dub, smrek, menej jedľa, lipa, javor poľný atď. Jedinečným faunistickým prvkom je endemický ulitník Alopia zádielska (Alopia clathrata), ktorú môžno nájsť vo vlhkej sutine. Vyskytuje sa tu i nádherný, tyrkysovosfarbený slizniak Bielzia coerulans. Častá je salamandra škvrnitá (Salamandra salamandra). Popri Blatnici veľmi často vídať loviace vodnáre (Cinclus sp.)a rybáriky (Alcedo sp.). V neprístupných častiach tiesňavy sa sezónne môže zdržiavať medveď hnedý (Ursus arctos).
Zádielska dolina je známa už od praveku, prechádzala tadiaľto dôležitá komunikácia spájajúca Rožňavskú a Košickú kotlinu, čoho svedkom sú aj skromné historické pamiatky, najmä zo staršej doby bronzovej a valy hradiska na západnom svahu tiesňavy.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1dielska_ties%C5%88ava
O význame a histórii Turnianskeho hradu žiakom porozprával kolega Daniel Szilágyi. Takisto i o natáčaní amerického vojnového filmu Za nepriateľskou líniou z roku 2000 a to na Hájskej planine v hlavnej úlohe so svetoznámymi hercami Owenom Wilsonom a Geneom Hackmanom Rekvizitu anjela so zlomeným krídlom v katastri obce Háj sme mali možnosť vidieť aj my počas nášho stúpania z Turnianskeho hradu na planinu.
http://www.planetslovakia.sk/zaujimavosti/17-anjel-v-haji
A na záver pár slov – ešte dva dni pred samotnou exkurziou som mala sto chutí aktivitu zrušiť. Totiž keď sa žiaci dozvedeli, že budú 5 – 6 hodín chodiť peši, mnohí začali vymýšľať, že nejdú. Peši – a toľko hodín – nonsens! Trochu sme ich presvedčili a nakoniec šli skoro všetci. Dokonca to krásne zvládli aj tí, čo majú astmu či diabetes. A keď pri návrate deti ukázali zdvihnutý palec – čo viac môže učiteľ od štrnásťročných osôb chcieť! A že či nemôžeme takto chodiť každý mesiac. Ja som za. 🙂
Spracovala a fotografovala: Mgr. A. Jesenská
Fotogaléria: