Exkurzia do ČOV v Čani
Vo štvrtok 12. novembra 2015 sa 49 žiakov 5. ročníka zúčastnilo exkurzie do neďalekej čistiarne odpadových vôd, ktorú absolvovali v rámci vyučovacieho predmetu environmentálna výchova. Cieľom bolo demonštrovať čo sa deje s vodou, ktorá odchádza z našich domácností.
Čistiareň odpadových vôd je založená na biologicko-aerobnom spôsobe čistenia, ktorý spočíva v rozklade organickej hmoty za pomoci kyslíka. Na čistenie odpadových vôd sa používajú napríklad mikroorganizmy ako Bacillus, fototrofné baktérie, baktérie mliečneho kvasenia a kvasinky.
ČOV pracujú na mechanicko-biologickom princípe a slúžia na čistenie splaškových odpadových vôd od obyvateľstva alebo odpadových vôd z priemyslu.
Najprv sa vykoná mechanické prečistenie splaškovej vody na vstupe do ČOV. To znamená, že tekutý odpad sa kanálom privádza ku jemným strojným hrabliciam. Na hrabliciach sa zachytávajú nečistoty a pomocou motora, ktorý poháňa hrablicový pás, sa nečistoty presunú z vody do šneku. Tu sa získaný odpad pomocou šneku prepraví do práčky zhrabkov alebo lisu . Prečistená voda odchádza na ďalšie spracovanie do lapačov piesku. Tu sa z vody odstráni piesok a štrk.
Potom sa voda dostáva do usadzovacích nádrží, kde sa na dne usadí kal. Voda prejde do aktivačných nádrží, kde sú vo vode nasadené mikroorganizmy, ktoré „sa živia“ organickými nečistotami z odpadovej vody a tým odbúravajú jej znečistenie. Bez prísunu odpadovej vody sa baktérie dostávajú do latentného stavu, no bez prísunu kyslíka odumierajú. Preto musí byť voda v aktivačných nádržiach prevzdušňovaná dúchadlami. Voda prečistená baktériami odchádza z aktivačných nádrží do dosadzovacích nádrží, kde sa vykoná posledné prečistenie vody a usadenie kalu na dne. Z dosadzovacích nádrží sa voda vypúšťa späť do rieky Hornád.
Spracovala: Mgr. Agnesa Jesenská, uč. ENV
Predagogický dozor: Mgr. Veronika Adamkovičová
[evp_embed_video url=“http://www.zscana.sk/wp-content/uploads/2015/11/COV-1.mp4″]