Celonárodná súťaž s technickým zameraním pod názvom ZENIT
V dňoch 7. a 8. februára 2014 sa konala v Banskej Bystrici celonárodná súťaž s technickým zameraním pod názvom ZENIT.
Súťaž má 30 – ročnú tradíciu. Tá tohoročná bola vypísaná Štátnym inštitútom odborného vzdelávania v Bratislave s cieľom motivovať žiakov k výberu technického štúdia na stredných školách. Súťažilo sa v troch kategóriách: strojárstvo, robotika a webové stránky. Súťažné družstvá boli v zastúpení strednej odbornej školy a základnej školy.
Našu školu ZŠ Čaňa zastupoval Kristián Stoľár z 8.A triedy, ktorý súťažil spolu so študentom 3. ročníka SOŠ v Šaci Ľubomírom Šoganičom v kategórii robotika.
Súťaži predchádzalo stretnutie na Strednej odbornej škole strojárskej v Bratislave týždeň pred súťažou, ktoré bolo inštruktážou k súťaži. Inštruktáže sa zúčastnili žiaci ZŠ Čaňa: Kristián Stoľár z 8.A a Patrik Šolc z 8.C.
Žiaci dostali stavebnicu Merkur – robotická ruka, ktorú spoločne poskladali cez víkend. Dobrodružstvo zabezpečili aj chýbajúce súčiastky stavebnice- dva kovové unášače ramien. Vďaka Kristiánovmu otcovi však problém vyriešili takmer zázračne, pán Stoľár súčiastky bravúrne vysústružil na svojom domácom sústruhu! Patrila by mu istotne zvlášť medaila.
Potom chlapci navštívili SOŠ v Šaci, kde sa snažili spoločne so študentom Ľubom Šoganičom robotickú ruku oživiť. Táto úloha bola najťažšia, výsledok bol prekvapivo dobrý.
Po niekoľkých problémoch, napr. s elektrickým napájaním servomotorčekov, ktoré vyriešili, sa im podarilo robota prebudiť zo spánku.
Súťaž v Banskej Bystrici začala piatkovým večerom so slávnostným otvorením. Študenti SOŠ elektrotechnickej v Banskej Bystrici, na ktorých škole sa súťaž v sobotu konala, pripravili zábavný kultúrny program. No a v sobotu sa už súťažilo. Teoretickú časť tvoril test a praktickú naprogramovanie robotickej ruky v dvoch úlohách.
Kiko Stoľár a Ľubo Šoganič sa veru nenechali zahanbiť. Po testoch sa pustili do prvej praktickej úlohy a ich robotická ruka fungovala ako mala a to dokonca ako prvá zo všetkých. Prenášala drevené kocky s milimetrovou presnosťou na vymedzené priestory. S druhou úlohou sa tiež vyrovnali s trpezlivosťou a systematickosťou. Obe úlohy zvládli na 100%!
Skutočná nervozita nastala až pred vyhodnotením súťaže.
A potom to prišlo! Sme 3. v republike! To už hej! Na prvý raz skvelé, že ?
Gratulujeme! Tešíme sa na ďalší ročník.
Robotická ruka bude ďalej slúžiť na našej škole ako funkčná ukážka na hodinách techniky pre ostatných žiakov. Verím, že mnohých bude motivovať pri výbere strednej školy technického zamerania.
Ing. Peter Spaček, učiteľ a spolupútnik súťažiacich