Základná škola, Pionierska 33, Čaňa je rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou, plno-organizovaná výchovno-vzdelávacia inštitúcia.
Škola je umiestnená v centre obce Čaňa, ktorá je strediskovou obcou mikroregiónu Hornád. Poskytuje vzdelávanie a výchovu pre deti z obce Čaňa a z obcí, ktoré patria do školského obvodu (obce Geča a Gyňov – žiaci z týchto obcí dochádzajú do školy autobusom, ktorý ich privezie priamo pred školu.
Podľa zákona č. 596/2003 a smerníc 11/2005-R z 20.7.2005 a 1/2007-R z 1.2.2007 rodičom týchto žiakov sa 1x za mesiac preplácajú náklady na cestovné). Okrem žiakov zo školského obvodu našu školu navštevujú aj žiaci z okolitých obcí – Valaliky, Ždaňa, Nižná Myšľa a Skároš.
Škola ponúka kvalifikovanú výučbu všeobecno-vzdelávacích a odborných predmetov, výučbu anglického jazyka od prvého ročníka, efektívne využívanie odborných učební, plaveckej učebne v rámci vyučovania povinnej telesnej výchovy. Všetky tieto činnosti sú podporené veľmi dobrým materiálno-technickým vybavením.
Základnou filozofiou školy je vytvoriť zo školy príjemné a bezpečné miesto, kde učiteľ, žiak a rodič sú partnermi, kde každé dieťaťa má právo sa vzdelávať podľa svojich individuálnych možnosti a potrieb. Prioritou je vytvorenie bezpečného prostredia, v ktorom majú všetci žiaci rovnaké príležitosti pre ďalší rozvoj. Dôraz kladieme na vytváranie pozitívnej pracovnej atmosféry a prežívanie pocitu úspechu, nielen v oblasti vzdelávania, ale aj športu a rôznych druhov umenia.
Zameranie školy vychádza z akceptácie základných pedagogických dokumentov, predovšetkým inovovaného štátneho vzdelávacieho programu pre základné školy, z tradícií, doterajšej orientácie školy a z požiadaviek rodičov žiakov školy, ktoré môžeme zhrnúť do nasledujúcich bodov:
- poskytovanie kvalitného základného vzdelania, primerane schopnostiam a možnostiam žiaka,
- rozvoj komunikačných zručností žiakov v materinskom jazyku, v cudzom jazyku, v informačno-komunikačných technológiách, v sociálnych vzťahoch,
- rozvoj pohybových, umeleckých a praktických zručností žiakov v školských a mimoškolských aktivitách,
- výchova k ochrane a tvorbe životného prostredia, k zdravému spôsobu života, k získavaniu zdravého sebavedomia, kritického myslenia a sebahodnotenia.
V súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania, odporúčaniami zariadenia poradenstva a prevencie a v spolupráci so školským podporným tímom zabezpečujeme a vytvárame optimálne podmienky na výchovu a vzdelávanie aj pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP). Sú to žiaci so zdravotným znevýhodnením (ZZ), žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia (SZP), ktorí si vyžadujú individuálny prístup pedagógov, diferencované požiadavky vo vyučovacom procese s ohľadom na ich potreby a osobitné personálne, materiálne a technické zabezpečenie.
Pozornosť venujeme aj nadaným a talentovaným žiakom. Nadaných a talentovaných žiakov si hľadáme a vyberáme na vyučovacích hodinách používaním aktivít, skupinových prác, použitím rôznych metód. Vytvárame im priestor na sebavyjadrenie ich vlastnou formou a postupmi, podporujeme ich tvorivosť a realizáciu. Podporujeme účasť žiakov na súťažiach, projektoch a olympiádach.
Športové (bežecká súťaž – „Hľadáme nových olympionikov“, obvodné kolá žiackych súťaží vo futbale, hádzanej, florbale) a vedomostné súťaže (okresné kolá chemickej, fyzikálnej olympiády) tiež sami organizujeme. Pozývame zaujímavých ľudí na besedy, diskusie, výchovné koncerty.
Zapájame žiakov do samosprávnych aktivít primeraných ich vyspelosti (na škole funguje žiacky parlament), triedni učitelia pracujú so žiakmi na pravidelných aktivitách s triednymi učiteľmi. Spolupracujeme so záujmovými a spoločenskými organizáciami, zapájame sa do rôznych dobrovoľníckych aktivít, a tým rozvíjame sociálne a osobné kompetencie a občianske hodnoty žiakov.
Každoročne organizujeme Školu v prírode pre žiakov 1. stupňa a Lyžiarsky a snoubordingový výcvik pre žiakov 1. a 2. stupňa, návštevy výstav, poznávacie výlety a exkurzie zamerané na prehĺbenie vedomostí a záujmu, ako aj upevnenie medzipredmetových vzťahov.
V škole je k dispozícii školský bazén, ktorý môžu žiaci využívať v rámci vyučovania, ale aj v mimoškolskej činnosti. Plavecký kurz je zaradený do učebných osnov predmetu telesná a športová výchova od 3. ročníka.
Súčasťou školy je aj Školský klub detí (ŠKD) a Centrum voľného času (CVČ). V činnosti ŠKD chceme v maximálnej miere vytvoriť žiakom čas a priestor na oddych a relaxáciu s dôrazom na uspokojovanie ich potrieb a záujmov, posilňovať priateľské vzťahy v kolektíve.
CVČ ponúka záujmové útvary rôzneho zamerania. Poskytuje žiakom rozvíjať svoje zručnosti a návyky prostredníctvom krúžkovej činnosti, ktorá sa v našej škole otvára každý rok podľa záujmu.
V škole je v dlhodobom prenájme Základná umelecká škola Valaliky, s hudobným a výtvarným odborom, Súkromná základná škola Vlada Železňáka. Od roku 2023 na škole pracuje OZ Využi svoj potenciál a anglickými komunikačnými klubmi. V spolupráci s tanečnou školou Poprocký už dlhodobo organizujeme kurz spoločenských tancov pre žiakov 9. ročníka. Pre deti so záujmom o tanec na škole pracuje DS studio. Možnosť rozvíjať svoje športové nadanie majú žiaci v Stolnotenisovom klube, v Basketbalovej akadémii a od roku 2023 aj v ŠK Hornets, ktorý sa venuje vodnému pólu.
Snažíme sa tiež o optimálne materiálne podmienky na vzdelávanie a zabezpečujeme ich efektívne využívanie. Máme kvalitné a primerané priestory na vyučovanie, učebne vybavené dataprojektormi a bielymi keramickými i interaktívnymi tabuľami. Každý učiteľ má v učebni k dispozícii notebook. Notebooky boli nakúpené z vlastných zdrojov a získané z projektu „NP Edit“. V rámci tohto projektu máme k dispozícii aj 37 tabletov, ktoré žiaci využívajú na vyučovaní. V priestoroch celej školy je k dispozícii kvalitné internetové pripojenie. Učebne fyziky, biológie, chémie a informatiky boli v roku 2023 vybavené novým nábytkom a pomôckami z projektu „Zlepšenie technického vybavenia odborných učební na výučbu biológie, chémie a IKT v ZŠ Čaňa“. Vďaka ENTER grantovej výzve sa na vyučovaní informatiky používajú micro:bity a ich doplnky, vďaka ktorým žiaci získavajú základy programovania.
Žiaci 2. stupňa na vyučovanie využívajú odborné učebne na každý predmet, kde sú pomôcky, učebnice a materiál na vyučovanie. Okrem toho sa v škole nachádza knižnica s moderným zariadením, 3 herne pre ŠKD, dielňa – učebňa technickej výchovy, 2 telocvične, baletná sála, posilňovňa, bazén – plavecká učebňa. Tá tiež prešla veľkou rekonštrukciou v rokoch 2021 – 2022. K areálu patrí futbalové ihrisko s bežeckou dráhou, betónové a multifunkčné ihrisko. Chodby, šatne, vstupy do budovy sú monitorované kamerami.
Škola chce byť aktívnou a otvorenou inštitúciou vo vzťahu k žiakom, rodičom, pedagógom, verejnosti. Na škole sú už zavedené tradičné akcie, ktoré približujú prácu žiakov a učiteľov. Tieto tradície: rozvíjajú prirodzený záujem o pohyb – „Otec, mama poďme športovať“, podnecujú záujmové aktivity umeleckého zamerania – prehliadka záujmových aktivít žiakov a učiteľov na vianočnej akadémii a akadémii ku Dňu matiek, podporujú záujem rodičov o prácu ich deti v škole – dni otvorených dverí počas Týždňa otvorenej školy. Zapájajú rodičov do života školy – účasťou v rodičovskej rade a rade školy.